utorok 3. marca 2015

Čo sú ISO a Clona? Vysvetlenie pre začiatočníkov.

Fotografi, či nefotografi, každý kto raz fotil sa určite stretol s pojmom ISO a možno aj s clonou. Mne, človeku, ktorému technika nie je vôbec blízka, trvalo trochu dlhšie než som pochopila týmto pojmom. V knihách sa o tom píše príliš odborne, a keď sa mi to niekto snažil vysvetliť, tak to išlo jedným uchom dnu a druhým von.

Preto som pre Vás pripravila veľmi jednoduché obrázkové vysvetlenie, vďaka ktorému tomu už hádam prídete na kĺb :)
ISO


Pri fotení je najdôležitejšie svetlo. Čím viac prirodzeného svetla, tým lepšie. Nie vždy však nájdete vhodné svetelné podmienky na fotenie (napríklad keď fotíte doma, v škole, v tieni, večer, v reštaurácií....). A práve preto je tu ISO.

ISO vlastne akoby nahrádza, alebo dopĺňa svetlo, ktoré pri fotení chýba.

Čím menej svetla pri fotení máte, tým je ISO väčšie.

Najmenšie ISO: 100
Najvyššie ISO: (ja mám) 25 600 (pri každom fotoaparáte je to rôzne)

Ideálne je fotiť za dobrých svetelných podmienok s čo najnižším ISOm (100-400).
Keď máte vysokú hodnotu ISO
(napríklad 1600), tak na fotke vzniká šum, a tým fotka stráca na kvalite.Keď chcete za každú cenu fotiť s čo najnižším ISO (napr. 100), a budete fotiť v priestore, kde nebude dostatok svetla, tak sa vám môže stať, že fotka bude rozmazaná. Ak by ste s vysokým ISOm fotili za dobrých svetelných podmienok, fotka by bola prepálená (presvetlená). Preto je najlepšie nájsť miesto, kde je dostatok svetelného zdroja (či už slnka alebo umelého osvetlenia), aby ste nemuseli zvyšovať ISO :)
CLONA ( f/ )Nebudem písať o technických faktoch, ale rovno vám poviem, že dôležitou vecou, ktorú clona ovplyvňuje, je ostrosť, alebo teda hĺbka ostrosti.

Veľkosť clony závisí od objektívov. Na mojom (Canon 85mm) mám najmenšiu f/1.8 a najväčšiu f/22.

Čím menšia clona - tým menšiu časť fotky zaostrí - tým viac rozostrené (rozmazané) pozadie.


Čím väčšia clona - tým väčšiu časť na fotke zaostrí - tým menej rozmazané pozadie.


ISO v závislosti od clony:

Čím menšia clona - tým menšie ISO a naopak.Aby ste to lepšie pochopili, ukážem vám to na fotke :)Pri kopírovaní použite zdroj: Nina Skalikova Photography

Tieto veci sa však najlepšie naučíte tak, ako aj ja, a to tým, že si to sami na svojom fotoaparáte vyskúšate :) Vyskúšajte všetky možné kombinácie, a poprípade si ich aj zapíšte, aby ste nabudúce pri fotení vedeli, čo si ako chcete nastaviť.

Dúfam, že som vám čo to o clone a ISO objasnila, a bude sa vám lepšie fotiť :)

Držím vám palce!

7 komentárov:

 1. čo keby si radšej iso vysvetlovala pri nastaveni toho isteho času? tj jedna fotka by bola tmavsia druha svetlejsia? pretoze cas sa s isom automaticky nemeni ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Myslim ,že by si v tomto mala pokračovať všetkym veciam som pochopila naučil som sa nové vecy!!
  Užasný príspevok!!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak tento príspevok mi spadol ako z neba. Určite pokračuj v tejto tématike:) Otvoril mi nové fotografické skúsenosti a za to ďakujem. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Konečne tomu chápem☺ Ďakujem

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Konečne som pochopila význam týchto pre mňa záhadných slov :) Ďakujem

  OdpovedaťOdstrániť
 6. pekne a sikovne :)

  Pozyvam na luxusnu GA o Lancome, Biodermu, Dermacol a ine tu:http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2016/12/narodeninova-ga-lancome-bioderma.html

  OdpovedaťOdstrániť